Pytanie

W przypadku otrzymania faktury za energię elektryczną odliczenia podatku VAT naliczonego dokonuje się za okres, w którym przypada termin płatności, jeśli faktura posiada określenie okresu jakiego dotyczy.
Czy możliwe jest również dokonanie odliczenia podatku VAT w dwóch kolejnych miesiącach po upływie terminu płatności bez konieczności korekty deklaracji?

Odpowiedź

Tak, w przypadku nabycia energii elektrycznej termin odliczenia VAT przypada w okresie rozliczeniowym, którym przypada termin płatności, lub jednym z dwóch kolejnych okresów, bez konieczności korygowania dotychczas złożonych deklaracji podatkowych.

Uzasadnienie

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., termin odliczenia VAT został określony w art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. W świetle tej regulacji, w przypadku nabycia towarów, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 u.p.t.u. (w tym m.in. energii elektrycznej), prawo do odliczenia VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy.

Na bazie art. 86 ust. 11 u.p.t.u., jeżeli podatnik nie dokona odliczenia VAT w powyższym terminie, może odliczyć go w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Oznacza to, że w przypadku nabycia energii elektrycznej termin odliczenia VAT przypada w okresie rozliczeniowym, którym przypada termin płatności, lub jednym z dwóch kolejnych okresów, bez konieczności korygowania dotychczas złożonych deklaracji podatkowych.

W podobny sposób uregulowano odliczenie VAT począwszy od 1 stycznia 2014 r.
Na bazie art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) u.p.t.u., w przypadku dostaw energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tego tytułu, przy czym stosownie do ust. 7, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności. Tym samym, w pewnych okolicznościach obowiązek podatkowych w przypadku dostaw energii elektrycznej również po 31 grudnia 2013 r. powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym przypada termin płatności faktury.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) u.p.t.u., kwotę VAT naliczonego stanowi suma kwot wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Termin odliczenia w przypadku nabycia energii elektrycznej – na mocy nowego brzmienia art. 86 ust. 10-10b u.p.t.u., prawo do odliczenia VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Na mocy ust. 11 u.p.t.u., jeżeli podatnik nie dokonał tego odliczenia w terminie określonym w ust. 10, może dokonać odliczenia w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.