Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy koszt nabycia nieruchomości, zakupionej z zastosowaniem ulgi na własne cele mieszkaniowe, stanowi koszt podatkowy przy jej odpłatnym zbyciu?

Czy koszt nabycia nieruchomości, zakupionej z zastosowaniem ulgi na własne cele mieszkaniowe, stanowi koszt podatkowy przy jej odpłatnym zbyciu?

03.08.11
articleImage: Czy koszt nabycia nieruchomości, zakupionej z zastosowaniem ulgi na własne cele mieszkaniowe, stanowi koszt podatkowy przy jej odpłatnym zbyciu? fot. Thinkstock
Osoba fizyczna w 2007 r. sprzedała nieruchomość. Złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie, iż w ciągu 2 lat przeznaczy otrzymane środki pieniężne na zakup innej nieruchomości. Tak tez się stało, została zakupiona inna nieruchomość. W 2011 r. podatnik chce sprzedać tę nieruchomość.
Czy kosztem uzyskania może być wartość zakupu tej nieruchomości skoro była już wliczona do zwolnienia przy sprzedaży pierwszej nieruchomości?
Koszt nabycia nieruchomości, w opisanym przypadku, stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodu.
W przedstawionej sprawie zastosowanie znajdują regulacje art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) – dalej u.p.o.f.
Powołane regulacje stanowią, że w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c u.p.d.o.f., podstawą opodatkowania jest dochód. Podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Dochodem jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d u.p.d.o.f., powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.
Regulacje art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. stanowią, że kosztem uzyskania przychodu są m.in. udokumentowane koszty nabycia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.
Fakt, że nabycie nieruchomości miało miejsce w związku z prawem zastosowania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującej w latach poprzednich – nie ma w opisanym przypadku znaczenia.
Zastosowanie tzw. ulgi na własne cele mieszkaniowe nie wyklucza możliwości odliczenia od przychodu z odpłatnego zbycia kosztów nabycia nieruchomości.
Edyta Zaniewicz 03.08.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  Obrazek do artykułu: Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  W piątek w południe z obowiązku przesłania jednolitego pliku kontrolnego wywiązało się nieco ponad milion podatników. Pozostałe pół miliona firm musi to zrobić do poniedziałku - wynika z informacji udzielonych lex.pl przez Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Obrazek do artykułu: Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Rok funkcjonowania mechanizmu odwróconego rozliczenia VAT przy robotach budowlanych unaocznił szereg wątpliwości rozliczeniowych. Same przesłanki formalne stosowania tego mechanizmu są proste. Praktyka jest już jednak bardziej skomplikowana. Więcej

 • Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Obrazek do artykułu: Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Pracujemy nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach – potwierdza Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Obrazek do artykułu: Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Ministerstwo Finansów zamierza przedłużyć termin sporządzenia dokumentacji podatkowych i uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Jest już projekt rozporządzenia. Więcej

 • MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Obrazek do artykułu: MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Organy podatkowe muszą pomagać podatnikom. Nie mogą jednak pozwalać na oszustwa i wyłudzenia – powiedział w czwartek Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na VIII Konferencji Państwo 2.0. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE