Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Czy brak ubezpieczenia AC powoduje, że nie można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na holowanie pojazdu?

Czy brak ubezpieczenia AC powoduje, że nie można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na holowanie pojazdu?

19.12.17

W przypadku posiadania AC koszty naprawy powypadkowej pojazdu mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przychód jednak z odszkodowania stanowiłby wówczas przychód podatkowy. Takiego przychodu nie stanowiłyby jedynie zwrócone podatnikowi wydatki, których nie zaliczono do kosztów uzyskania przychodów.

articleImage: Czy brak ubezpieczenia AC powoduje, że nie można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków na holowanie pojazdu? fot. Thinkstock

Pytanie Użytkownika Vademecum Doradcy Podatkowego

Samochód ciężarowy, stanowiący środek trwały, którym dowozimy towar do klientów, uległ wypadkowi. W związku z tym, że nie był objęty ubezpieczeniem AC, wydatek na jego naprawę nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Czy konsekwencją braku ubezpieczenia AC jest także brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na holowanie tego pojazdu?

W jaki sposób powinny być zaksięgowane zdarzenia gospodarcze związane z wypadkiem samochodu, uwzględniając możliwość zaliczenia w koszty/przychody podatkowe?

Jak wyglądałaby sytuacja w przypadku posiadania ubezpieczenia AC?

Odpowiedź

Brak ubezpieczenia AC nie stanowi podstawy do odmowy podatnikowi prawa do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na holowanie powypadkowe pojazdu. Takiego kosztu natomiast nie mogą stanowić wydatki na naprawę powypadkową pojazdu.

W przypadku posiadania AC koszty naprawy powypadkowej pojazdu mogłyby zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przychód jednak z odszkodowania stanowiłby wówczas przychód podatkowy. Takiego przychodu nie stanowiłyby jedynie zwrócone podatnikowi wydatki, których nie zaliczył on do kosztów uzyskania przychodów (szczegóły w uzasadnieniu).

Uzasadnienie

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem jednak kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f.

Jak wynika z art. 23 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.f., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Należy podkreślić, że wydatek na holowanie powypadkowego pojazdu nie stanowi ani straty związanej z likwidacją samochodu, ani wydatku na jego naprawę. Wydatek taki zatem może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku posiadania przez podatnika polisy AC, przepis art. 22 ust. 1 pkt 48 u.p.d.o.f. nie będzie stanowił przeszkody do zaliczenia do kosztów podatkowych naprawy powypadkowej pojazdu. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f., o ile takie wydatki zostałyby uznane za ponoszone w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, mogłyby one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Uwzględniając jednak brzmienie art. 14 ust. 3 pkt 3a u.p.d.o.f., przychód z odszkodowania stanowiącego zwrot kosztów naprawy powypadkowej pojazdu, stanowiłby wówczas przychód podatkowy. W oparciu bowiem o przedmiotową regulację, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się jedynie zwróconych podatnikowi wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie więc z ogólną zasadą wyrażoną w art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f., zwrócone podatnikowi wydatki związane z naprawą powypadkową pojazdu, które zostały przez podatnika zaliczone do kosztów podatkowych, podatnik zobowiązany jest zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  Obrazek do artykułu: Dwie trzecie firm wysłało już JPK_VAT

  W piątek w południe z obowiązku przesłania jednolitego pliku kontrolnego wywiązało się nieco ponad milion podatników. Pozostałe pół miliona firm musi to zrobić do poniedziałku - wynika z informacji udzielonych lex.pl przez Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Obrazek do artykułu: Problemy w rozliczeniach VAT branży budowlanej

  Rok funkcjonowania mechanizmu odwróconego rozliczenia VAT przy robotach budowlanych unaocznił szereg wątpliwości rozliczeniowych. Same przesłanki formalne stosowania tego mechanizmu są proste. Praktyka jest już jednak bardziej skomplikowana. Więcej

 • Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Obrazek do artykułu: Kantory jednak bez kas fiskalnych

  Pracujemy nad zmianami w zakresie stosowania kas rejestrujących w kantorach – potwierdza Ministerstwo Finansów. Więcej

 • Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Obrazek do artykułu: Dokumentacja cen transferowych do końca września

  Ministerstwo Finansów zamierza przedłużyć termin sporządzenia dokumentacji podatkowych i uproszczonych sprawozdań w sprawie cen transferowych. Jest już projekt rozporządzenia. Więcej

 • MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Obrazek do artykułu: MF wypowiada wojnę kryptorynkowi

  Organy podatkowe muszą pomagać podatnikom. Nie mogą jednak pozwalać na oszustwa i wyłudzenia – powiedział w czwartek Paweł Cybulski, wiceminister finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na VIII Konferencji Państwo 2.0. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE