Strona główna » Częste zmiany przepisów największą bolączką księgowych

Częste zmiany przepisów największą bolączką księgowych

30.04.18

Niemal 80 proc. księgowych stwierdziło, że zmiany przepisów są największym wyzwaniem zawodowym. Niewiele mniej wskazało na nieprecyzyjność prawa. Najbardziej problematyczny okazał się natomiast VAT.

articleImage: Częste zmiany przepisów największą bolączką księgowych fot. Thinkstock

W badaniu wzięli udział uczestnicy konkursu Lider Księgowości. Jego organizatorem był Wolters Kluwer Polska. Zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu Sylwia Loręcka podkreśliła, że praca księgowej to nie tylko ustawa o rachunkowości i bilanse, ale także znajomość przepisów prawa podatkowego. Ciągłe zmiany legislacyjne w tej dziedzinie utrudniają nieco pracę, ale również sprawiają, że nie jest ona nudna. Pytana o ulubiony podatek bez wahania wskazała VAT.

Przepisy, przepisy i jeszcze raz przepisy

Jej opinia znajduje potwierdzenie w wynikach ankiety. 80 proc. badanych stwierdziło, że największym wyzwaniem zawodowym są częste zmiany przepisów. 65 proc. ankietowanych wskazało na niejasność przepisów. Trzecim wyzwaniem okazał się natomiast ogrom przepisów spoza ustawy o rachunkowości.
Barbara Misterska-Dragan, wiceprezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów,  przewodnicząca jury VII edycji konkursu zwraca uwagę, że zdaniem badanych wśród wyzwań, z którymi muszą oni sobie zawodowo radzić, zdecydowanie dominują te, które można uznać za niezależne od księgowego, będące swoistym negatywnym „perpetuum mobile”, czyli wiecznie poruszającym się i napędzającym mechanizmem zmian polskiego prawa, określającym obowiązki i warunki działania księgowego nad wyzwaniami, z których poradzeniem sobie może mieścić się w obszarze podlegającym realnym wpływom i decyzjom księgowych, czyli np. budowanie i zarządzanie zespołami księgowych (8 proc. badanych), poprawa komunikacji i współpracy z innymi działami oraz komunikacja w językach obcych. Jej zdaniem można powiedzieć, że prawdziwe wyzwania, z którymi mierzą się księgowi mają charakter zewnętrzny, a nie wewnętrzny. Problem zmienności przepisów prawa, zawiłość i niejasność – i to nie tylko prawa podatkowego – dotyka wszystkich przedsiębiorców i obywateli, ale od księgowych najbardziej wymaga się wiedzy i zrozumienia tego tematu. Podobne oczekiwania formułuje się w stosunku do biegłych rewidentów.

Najtrudniejsze VAT i CIT

Prawie 65 proc. ankietowanych zwróciło uwagę, że największe trudności sprawiają im zagadnienia związane z VAT. 64 proc. badanych wskazało na CIT. Taki wynik ma niewątpliwie związek z faktem, że to właśnie w tych podatkach zmiany w prawie są najczęstsze.

Dr Teresa Cebrowska, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce nie jest zaskoczona wynikami ankiety. Jej zdaniem to księgowi są na pierwszej linii frontu, w którą uderza zmienność przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej. Dotyczy to szczególnie przepisów podatkowych (VAT, CIT, PIT) oraz ubezpieczeniowych (ZUS), występujące w nich niejasności, a co gorsze sprzeczności.

Więcej na temat konkursu tutaj >>

Pełna wersja raportu znajduje się tutaj >>
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE