Strona główna » Wiedza » Aktualności » Coraz mniej interpretacji podatkowych

Coraz mniej interpretacji podatkowych

13.03.18

25718 – tyle indywidualnych interpretacji podatkowych Krajowa Informacja Skarbowa wydała w 2017 roku. Było to o niemal 8 tys. mniej niż rok wcześniej.

articleImage: Coraz mniej interpretacji podatkowych www.mf.gov.pl

Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że liczba udzielonych odpowiedzi od kilku lat systematycznie maleje. W latach 2011 – 2015 organy podatkowe rocznie udzielały ich średnio ok. 36 tys. Rekordowy był rok 2014. Wydano wtedy niemal 38 tys. interpretacji.

Najpopularniejsze pytania
W zeszłym roku wydane interpretacje najczęściej dotyczyły rozliczeń VAT (54 proc.). Na drugim miejscu znalazł podatek dochodowy od osób fizycznych (26 proc.). Rozliczenia CIT były tematem 15 proc. odpowiedzi. Małym zainteresowaniem podatników cieszyły się natomiast: podatek od czynności cywilnoprawnych (3 proc.), akcyza (1 proc.), podatek od spadków i darowizn (1 proc.). W zakresie ordynacji podatkowej udzielono jedynie 57 odpowiedzi.

Odmowy wydania
W 2017 r. 650 razy odmówiono wydania interpretacji, powołując się na przepisy o klauzuli unikania opodatkowania z art. 119a Ordynacji podatkowej.

Jeśli chodzi o tematykę, w podatkach pośrednich najczęściej wyjaśniane były kwestie dotyczące opodatkowania kontraktów menedżerskich, pierwszego zasiedlenia oraz możliwości odzyskania podatku naliczonego, w szczególności związanego z inwestycjami dofinansowanymi przez UE. Pytano także o opodatkowanie usług budowlanych w ramach odwrotnego obciążenia oraz o kasy fiskalne.

W podatkach bezpośrednich interpretacje dotyczyły natomiast skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości i uczestnictwa w programach motywacyjnych oraz rozliczeń podmiotów powiązanych. Pisma wyjaśniały ponadto zasady opodatkowania kontraktów menedżerskich, ulgi na działalność badawczo-rozwojową, kwalifikacji źródeł przychodów i obowiązków płatnika.

Lepsze prawo czy strach podatnika?

Łukasz Krzyszczuk, specjalista w zakresie cen transferowych w kancelarii KNDP, tłumaczy, że zmniejszająca się liczba wydawanych interpretacji indywidualnych wydaje się potwierdzać pogląd, że prawo podatkowe pisane jest coraz lepiej. Dodatkowo, MF wydaje coraz więcej interpretacji ogólnych oraz komunikatów, które często odpowiadają na pojawiające się pytania podatników. Z drugiej strony, pośród samych podatników panuje obawa, że zadawanie pytań może rodzić nieprzewidziane konsekwencje w przyszłości. Zdaniem Krzyszczuka duży nacisk kładziony na kontrolę restrukturyzacji powoduje, że podatnicy niechętnie pytają KIS o zagadnienia w tej materii. Całości obrazu dodaje możliwość odmowy wydania interpretacji powołując się na przepisy o klauzuli unikania opodatkowania, co nie wpływa na zaufanie podatników do tej formy rozstrzygania wątpliwości prawnych.

Zdaniem Agnieszki Bieńkowskiej, doradcy podatkowego i partnera w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe, liczba wydawanych interpretacji spada z kilku powodów. Po pierwsze rośnie liczba przypadków, w których fiskus odmawia wydania interpretacji powołując się na regulację, zgodnie z którą interpretacji nie wydaje się, jeśli podatnik pyta o sprawę, co do której może mieć zastosowanie klauzula obejścia prawa.

Po drugie, takie podejście istotnie zniechęca samych podatników do zadawania pytań. Bo jeśli mielibyśmy dostać odpowiedź, że to co robimy to zdaniem fiskusa może być obejście prawa, to może lepiej w ogóle nie pytać? Każda interpretacja jest przecież automatycznie przesyłana do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego i gromadzona w jego „teczce”, otrzymanie postanowienia o odmowie wydania interpretacji ze względu na podejrzenie obejścia prawa podatkowego to jak zaproszenie do kontroli.
 
Po trzecie zaczyna powoli spadać zaufanie do instytucji interpretacji indywidulanej jako takiej. Zdaniem Agnieszki Bieńkowskiej po co komu interpretacja, jeśli w trakcie kontroli jej moc ochronna i tak jest podważana? A to niestety zdarza się coraz częściej. We wniosku o interpretację podatnik zobowiązany jest przedstawić swój problem „wyczerpująco” – tylko to dla każdego znaczy coś innego. Organy kontrolne niestety coraz częściej szukają nawet drobiazgów, które pozwoliłyby twierdzić, że interpretacja nie chroni, bo we wniosku nie przestawiono wszystkich istotnych dla sprawy elementów.

Interpretacje podatkowe nie spełniają swojej roli >>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

  Obrazek do artykułu: Sejm pracuje nad zmianami w akcyzie

  Gaz do silników spalinowych z zerową akcyzą – takie są założenia projektu nowelizacji przepisów o podatku akcyzowym. Na środowych posiedzeniu Sejmu odbyło drugie czytanie rządowego projektu ustawy. Więcej

 • NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

  Obrazek do artykułu: NSA: Nie każde szkolenie jest źródłem przychodu w PIT

  Skoro udział w szkoleniu jest możliwy wyłącznie po opłaceniu składek członkowskich, to nie można przyjąć, że zachodzi nieodpłatność świadczenia. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Więcej

 • Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

  Obrazek do artykułu: Prof. Etel: Tryb przyznawania ulg w podatkach trzeba zmienić

  Może tak być – i w praktyce to się zdarza – że wójt jako beneficjent wpływów z podatku wyrazi zgodę na umorzenie zaległości, a naczelnik urzędu skarbowego jej nie udzieli. Ta dziwna procedura współdecydowania o podatkach lokalnych przez organy... Więcej

 • Będą nowe zasady rozliczania PIT

  Obrazek do artykułu: Będą nowe zasady rozliczania PIT

  Opublikowany we wtorek projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że rozliczenie roczne PIT dla wszystkich podatników przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Od przyszłego roku, dzięki nowej usłudze Twój e-PIT,... Więcej

 • Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

  Obrazek do artykułu: Korekta deklaracji po kontroli podatkowej niemożliwa?

  Jeżeli kontrola podatkowa nastąpiła niezwłocznie po złożeniu deklaracji podatkowej lub też w krótkim czasie po niej, podatnik zostaje pozbawiony możliwości sprostowania swojej deklaracji VAT. Wykonanie prawa do odliczenia VAT przez podatnika staje... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE