Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 sierpnia 2014 r.

W przedmiotowej sprawie na skutek planowanego połączenia przejmująca spółka z o. o., zostanie sukcesorem generalnym spółki przejmowanej. Istotne jest to, że spółka przejmowana posiada wierzytelność w walucie obcej z tytułu pożyczki wobec innego podmiotu. Tym samym na skutek dokonanego połączenia spółka przejmująca stanie się więc wierzycielem podmiotu z tytułu pożyczki w walucie obcej.

Spółka przejmująca chce jednak wypłacić jednemu ze swoich udziałowców dywidendę w formie niepieniężnej w postaci właśnie tej wierzytelności pożyczkowej w walucie obcej. Zdaniem spółki przejmującej, ale także i Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wypłata dywidendy niepieniężnej w postaci wierzytelności pożyczkowej w walucie obcej nie będzie skutkowała powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu po stronie spółki przejmującej.

Bez względu na formę wypłaty dywidendy konsekwencje podatkowe na gruncie przepisów ustawy o CIT będą tożsame, tj. powstanie przychód po stronie podmiotu otrzymującego dywidendę, natomiast nie może być mowy o powstaniu jakiegokolwiek przysporzenia podlegającego opodatkowaniu dla podmiotu wypłacającego. Wydanie w ramach dywidendy aktywów innych niż pieniądze nie stanowi odrębnej transakcji skutkującej powstaniem przychodu po stronie wypłacającego, ale jest wypełnieniem przez wypłacającego jednostronnego zobowiązania wynikającego z uchwały zgromadzenia wspólników.

W związku z wypłatą dywidendy w formie niepieniężnej dojdzie co prawda do przeniesienia prawa majątkowego w postaci wierzytelności pożyczkowej w walucie obcej, jednak sama czynność nie spełnia przesłanek zawartych w przepisie art. 14 ust. 1 ustawy o CIT. Regulacja tego przepisu wprost odnosi się do umowy sprzedaży, która jest czynnością prawną dwustronnie zobowiązującą i odpłatną, a tych cech nie posiada czynność prawna w postaci wypłaty dywidendy. Należy podkreślić, że wypłata dywidendy wspólnikom spółki kapitałowej ma charakter jednostronny, nieodpłatny – stanowi ona bowiem świadczenie spółki, jako dłużnika na rzecz wierzyciela, któremu nie towarzyszy zobowiązanie do jakiegokolwiek świadczenia ekwiwalentnego po stronie otrzymującego dywidendę.

Nieuprawnione byłoby więc utożsamianie wypłaty dywidendy w naturze z jakąkolwiek inną czynnością cywilnoprawną, w szczególności umową sprzedaży, dokonaniem spłaty pożyczki czy zawarcia jakiejkolwiek podobnej umowy o charakterze wzajemnym.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 sierpnia 2014 r., ILPB3/423-299/13/14-S/PR, LEX nr 235979

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego