W przedmiotowej sprawie polska spółka otrzymała pożyczkę od spółki holenderskiej. Pożyczka została podzielona na raty składające się z części kapitałowej i naliczonych na warunkach rynkowych odsetek. Na odsetki dodatkowo wystawiana jest przez spółkę holenderską faktura dokumentująca wartość naliczonych odsetek w danym miesiącu. Spółka polska i spółka holenderska są powiązane kapitałowo, ponieważ mają tych samych udziałowców (osoby fizyczne posiadają po 50 proc. udziałów zarówno w spółce polskiej jak i spółce holenderskiej). Udziały w tej wysokości posiadane są w obydwu spółkach przez tych samych udziałowców, nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat. Polska spółka jest w posiadaniu certyfikatów rezydencji spółki holenderskiej oraz udziałowców (osób fizycznych), dokumentujących opodatkowanie podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Holandii, bez względu na miejsce ich osiągania.

Polska spółka uważa, że ma prawo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego „u źródła” od wypłaconych spółce holenderskiej odsetek od pożyczki. Uważa, że spełnia warunki zwolnienia, ponieważ osoby fizyczne posiadają w kapitale obydwu spółek (pożyczkodawcy i płatnika odsetek) co najmniej 25 proc. udziałów, od co najmniej 2 lat oraz udokumentowali certyfikatami rezydencji swoje opodatkowanie podatkiem dochodowym w Holandii od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Spółka podkreśla, że wprawdzie w art. 21 ust. 3a ustawy o CIT jest mowa o „innej spółce”, a nie o innych udziałowcach, to intencją ustawodawcy nie było podkreślenie konkretnej osobowości prawnej udziałowca (spółka), lecz faktu powiązania kapitałowego w postaci posiadania przez udziałowca więcej niż 25 proc. udziałów w kapitale obydwu spółek. Jeżeli więc udziałowcami polskiej spółki i spółki holenderskiej są osoby fizyczne a nie spółka, to również istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku „u źródła”.

Fiskus uznał, że to stanowisko jest nieprawidłowe. Z art. 21 ust. 3a ustawy o CIT wynika, że warunek posiadania udziałów jest spełniony, jeżeli zarówno w spółce polskiej, jak i w spółce holenderskiej, inna spółka podlegająca w państwie członkowskim Unii Europejskiej (np. Holandii) posiada bezpośrednio nie mniej niż 25 proc. udziałów. Powyższy przepis jednoznacznie wskazuje, że warunek ten dotyczy udziałowców będących spółkami, a nie udziałowców będących osobami fizycznymi. Według fiskusa intencją ustawodawcy było objęcie tym przepisem wyłącznie innych spółek a nie jakichkolwiek udziałowców (np. osób fizycznych będących rezydentami państwa członkowskiego Unii Europejskiej).

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej z 12 lutego 2014 r., IBPBI/2/423-1534/13/BG, LEX nr 219283