Strona główna » Wiedza » Aktualności » Będzie można odziedziczyć firmę bez podatku

Będzie można odziedziczyć firmę bez podatku

06.02.18

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Zachętą do przejmowania i dalszego prowadzenia przedsiębiorstw ma być m.in. zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.

articleImage: Będzie można odziedziczyć firmę bez podatku fot. Thinkstock

Projekt ustawy zakłada umożliwienie płynnego kontynuowania działania przedsiębiorstwa po śmierci właściciela firmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najbardziej popularną formą prowadzenia aktywności gospodarczej. Jak czytamy w komunikacie RM, obecnie, w przypadku śmierci właściciela, firma taka przestaje formalnie istnieć, jej marka przepada, a osoby w niej zatrudnione tracą źródło dochodu. Problem ten nasila się w związku ze wzrastającą liczbą przedsiębiorców, którzy ukończyli 65. rok życia – ok. 200 tys. takich osób jest obecnie wpisanych do CEIDG.
Rząd uchwalił zmiany w podatkach dochodowych >>

Zarządca sukcesyjny
Zgodnie z projektem, aby umożliwić kontynuowanie działania firmy będzie można powołać zarządcę sukcesyjnego. Będzie on zarządzał przedsiębiorstwem od śmierci osoby prowadzącej firmę aż do działu spadku między spadkobierców. Zarządcę sukcesyjnego będzie mógł powołać właściciel biznesu za swojego życia albo małżonek lub osoby dziedziczące przedsiębiorstwo – po śmierci właściciela firmy. Zarządcą będzie mogła zostać osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, niezależnie od tego czy jest spokrewniona z przedsiębiorcą czy nie, oraz bez względu na to, czy profesjonalnie zajmuje się zarządzaniem majątkiem.

Zwolnienie z podatku zachętą do prowadzenia firmy
Zachętą do przejmowania i dalszego prowadzenia przedsiębiorstw ma być także zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z projektem, warunkiem uzyskania nowego zwolnienia ma być zgłoszenie nabycia przedsiębiorstwa naczelnikowi urzędu skarbowego oraz prowadzenie nabytej firmy przez co najmniej pięć lat.

Nowe przepisy są elementem pakietu ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”, będącego częścią Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie 1 czerwca 2018 r.

Rząd uchwalił zmiany w podatkach dochodowych >>


MERITUM Podatki 2018 Aleksander Kaźmierski MERITUM Podatki 2018 >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE