Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 marca 2015 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się artysta, który jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jego działalność polega na graniu koncertów. Podatnik jest kierownikiem zespołu i w oparciu o umowy o dzieło zatrudnia w swoim zespole innych artystów. Zespół wykonuje utwory, których twórcą jest podatnik oraz własne twórcze interpretacje innych autorów. Świadczone usługi są usługami kulturalnymi, za które otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium.

Artysta-podatnik zapytał fiskusa czy usługi, które świadczy podlegają zwolnieniu z VAT. Sam uważa, że korzysta ze zwolnienia, ponieważ koncerty to jest usługa artystów wykonawców, która takiemu zwolnieniu podlega.

Fiskus się zgodził. Wskazał jednocześnie, że podstawa prawna dla tego zwolnienia, czyli art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT, ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi. Powyższe unormowanie odsyła w tym zakresie wprost do przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

I tak przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe); plastyczne; fotograficzne; lutnicze; wzornictwa przemysłowego; architektoniczne, architektoniczno- urbanistyczne i urbanistyczne; muzyczne i słowno-muzyczne; sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne; audiowizualne (w tym filmowe). Twórcą z kolei jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Z kolei artystycznymi wykonaniami są w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.

Fiskus stwierdził więc, że skoro podatnik działa, jako artysta wykonawca i otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, to świadczone przez niego usługi kulturalne w postaci koncertów organizowane przy zatrudnieniu artystów, korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Ponieważ podatnik jest kierownikiem zespołu, zatrudniającym członków zespołu, oraz stroną zawieranych umów cywilnoprawnych w zakresie wykonania usługi (koncertu), zatem przedmiotowe usługi będzie świadczył nie zespół, ale podatnik, jako artysta wykonawca.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 marca 2015 r., sygn. akt IBPP3/4512-48/15/MN, LEX nr 255884

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego