Pytanie

Spółka X ma siedzibę działalności w mieście Y, ale posiada również oddziały w 2 innych miastach Polski (miasto A i miasto B). Oddziały zgłoszone są w KRS oraz w urzędzie skarbowym.

Czy prawidłowym jest wystawianie przez kontrahentów spółki faktur na dowolny adres (siedziby lub oddziału)?

Czy też wszystkie faktury, jakie otrzymujemy od kontrahentów, powinny być wystawiane na adres wyłącznie siedziby działalności (a więc miasto Y), a ewentualnie dodatkowo adres do wysyłki może być wpisywany jako adres oddziału (miasto A, lub B)?

Artykuł 106e ust. 1 pkt 3 u.p.t.u. mówi o nazwie podatnika i jego adresie - nie jest sprecyzowane, czy ma to być adres siedziby, czy oddziału spółki. Spółka jako czynny podatnik VAT jest zarejestrowana w zgłoszeniu VAT-R pod adresem siedziby działalności.

Czy otrzymanie od kontrahentów faktur na adres oddziału i nie wystawienie noty korygującej przez spółkę X pozbawia ją prawa do odliczenia VAT z takiej faktury?

Odpowiedź

Podatek VAT wynikający z otrzymanej przez spółkę faktury, wystawionej na adres oddziału spółki, bez wskazanego adresu jej siedziby, może być odliczany od podatku należnego. Faktury takiej nie należy traktować jako wystawionej z naruszeniem przepisów prawa.

Uzasadnienie

Jak wynika z art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., faktura powinna zawierać m.in. nazwy podatnika i nabywcy oraz ich adresy.

Jak słusznie zauważa autor pytania, przedmiotowy przepis nie precyzuje czy chodzi tu o adres siedziby spółki, czy może jakiś inny adres – na przykład adres oddziału. Jakkolwiek podatnik może dysponować tylko jednym numerem NIP, to podatnik działający w ramach kilku oddziałów, może mieć wiele adresów.

Powołany wyżej art. 106e ust. 1 pkt 3 u.p.t.u., a także przepis art. 226 pkt 5 Dyrektywy 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, nie zawężają podawanych w fakturze adresów wyłącznie do adresów siedziby, czy też prowadzenia działalności nabywcy. Nie ma zatem przeszkód aby adresem podawanym na fakturze był adres oddziału. Jako warunek stosowania takiej praktyki należałoby jedynie wskazać zgłoszenie danego adresu oddziału w zgłoszeniu identyfikacyjnym NIP-2. Podatek VAT wynikający z otrzymanej przez spółkę faktury, wystawionej na adres oddziału spółki, bez wskazanego adresu jej siedziby, może więc być odliczany od podatku należnego. Faktury takiej nie należy traktować jako wystawionej z naruszeniem przepisów prawa. Stanowisko to znajduje potwierdzenie interpretacjach organów podatkowych (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13.09.2016 r., ILPP3/4512-1-27/16-4/JKu).

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów